راهکار کلاینت های Diskless
8650
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-8650,single-format-standard,elision-core-1.0.8,unselectable,ajax_updown_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,qode-theme-ver-4.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

بلاگ

راهکار کلاینت های Diskless

  |   شبکه   |   بدون دیدگاه

Thin Clientبرای پیاده سازی راهکار مجازی سازی محیط کاربری و تکنولوژی تین کلاینت Thin-Client علاوه بر محیا بودن بستر شبکه جهت اتصال کاربران به سرور در بخش مربوط به کلاینت ها صرفا نیاز به تجهیزاتی با کارت شبکه PXE ساپورت می باشد و ابزارهایی که کاربران بر روی کلاینت مورد نظر نیازمند می باشند. حداقل میزان رم پیشنهادی برای کلاینت ها ۲۵۶ مگ می باشد که در خصوص پردازش گر از آنجایی که پردازش مرکزی می باشد نیازمند به گزینه خاصی نیست و همچنین کلاینت ها نیاز به داشتن Disk جهت نصب سیستم عامل نمی باشند.

برای پیاده سازی نیازمند به یک سرور با انجام تنظیمات DHCP می باشد که بتواند سابنت های مختلف کلاینت ها را آدرس دهی نماید و همچنین TFTP سروری که تعدادی از فایل های مورد نیاز بر روی آن قرار گیرد.

کلاینت ها پس از بوت شدن فایل Bootstrap  را از سرور می خوانند و ضمن بارگذاری Kernel کم حجم لینوکسی سیستم عامل بسیار محدودی Load می شود که در نهایت بر اساس تنظیمات می تواند از طریق پروتکل RDP و یا ICA به Terminal-Server مربوطه و یا به Desktop سرور مربوطه متصل شوند تا کاربران محیط کاری خود را به صورت مجازی بر روی سرورها داشته باشند. از آنجایی که این ساختار موجب مرکزیت بخشیدن سرویس کلاینت و کاربران می شود لذا علاوه بر ساختار اصولی مرکزی موجب کاهش هزینه ها در لایه دسترسی به شبکه و تجهیزات کاربری و هزینه مناسب در بخش دیتا و ServerFarm و تکنولوژی های دیتا سنتر می شود.

تین کلاینت به کامپیوتر همراه با نرم افزاری اطلاق می شود که جهت انجام  بسیاری از کارهای خود به شدت وابسته به کامپیوتر دیگر است به عبارت دیگر قسمتی از یک شبکه است که در آن نرم افزار یا کامپیوتر به عنوان رابط عمل می کند ، در حالی که سرور تمام کارهای واقعی را انجام می دهد . تین کلاینت به عنوان یک کامپیوتر به تنهایی و یا به عنوان قسمتی از یک شبکه بزرگتر می باشد ، مثلاً در یک شرکت یا مدرسه این نوع کامپیوتر شامل اطلاعات کافی جهت راه اندازی و برقراری ارتباط با سرور شبکه است و سرور سایر توان محاسباتی را فراهم می کند .
تین کلاینت تمام اطلاعات و امکاناتی را که در یک بخش از نرم افزار موجود روی سرور است ، می بیند و به آنها دسترسی دارد . اما در پشت پرده برنامه ایی دیگر در سرور فعال است که تمامی کارها را انجام می دهد . دلایلی که ممکن است افراد تین کلاینت را به کار گیرند شامل کاهش هزینه (قیمت پایین و مصرف برق کم با توجه به حذف یارانه ها )، سهولت در نگهداری و کاربرد و همچنین امنیت آن است . تین کلاینت خیلی ساده تر از یک کامپیوتر کامل و هزینه تهیه آن برای افرادی که عمدتاً کار مشابهی انجام می دهند پایین تر است . زیرا تین کلاینت ها نسبتاً ساده هستند و تعمیر و نگهداری آنها ساده تر می باشند .تین کلاینت ها از اجزای کمتری نسبت به یک کامپیوتر استاندارد تشکیل شده اند و اجزای کمتر به معنای اشتباه و خرابی کمتر است . افرادی که شناخت زیادی از کامپیوتر ندارند ، با تین کلاینت ها بسیار راحت تر از کامپیوترهای استاندارد با برنامه های نرم افزاری ارتباط برقرار می کنند. تین کلاینت ها با خصوصیات و کارهای کمتر ، دامنه یادگیری افراد را کوتاه و آسان می کنند و با محدود کردن دسترسی کاربران به برنامه های نفوذگر و مخل امنیت شبکه زمینه افزایش امنیت شبکه را فراهم می سازد .
گرچه یک تین کلاینت ابزارهای مناسب هر کاری را در اختیار ندارد اما کاربردهای ارزشمند بسیاری دارد . اگر یک کاربر تنها محدود به اجرای وظایف مشخص و تعریف شده ای باشد و به تمام ویژگی های یک کامپیوتر یا برنامه استاندارد نیازی نداشته باشد ، تین کلاینت گزینه مفید و مناسبی خواهد بود .
بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

error: Alert: Content is protected !!