نگاهی به ویندوزسرور2012نسخهR2
8654
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-8654,single-format-standard,elision-core-1.0.8,unselectable,ajax_updown_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,qode-theme-ver-4.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

بلاگ

نگاهی به ویندوزسرور2012نسخهR2

  |   مایکروسافت   |   بدون دیدگاه

windows-server-2012تقریباً یک سال پیش بود که شرکت مایکروسافت سیستم‌عامل ویندوز سرور 2012 را معرفی کرد و روی ویژگی‌های کلاود آن تبلیغات زیادی انجام داد. مایکروسافت این سیستم‌عامل را با توسعه و پیشرفت‌های قابل توجهی در امکانات ذخیره‌سازی، شبکه‌ها و مجازی‌سازی روانه بازار کرد و در کنار آن کوشید تا میان نیازهای پیچیده و متنوع مشتریان مراکز داده خود سادگی و کاهش هزینه مورد درخواست سازمان‌های کوچک تعادلی برقرار کند و بتواند همه را راضی نگه ‌دارد. اما اکنون شرکت مایکروسافت نسخه پیش‌نمایشی از ویندوز سرور R2م2012 ارائه داده که تنها یک «سرویس‌پک» برای رفع باگ‌های نسخه ویندوز سرور 2012 منتشر شده در سپتامبر سال 2012 به شمار نمی‌رود بلکه یک به‌روزرسانی کامل و سراسری است که هدف آن بهبود وضعیت سرورها و کلاود عمومی/خصوصی است. برخی از این تغییرات برای ایجاد تعادل میان سادگی مدیریت سرورها با امکانات و قدرت شرکت مایکروسافت است. چیزی که این شرکت به‌شدت تمایل دارد به آن دست یابد. این به‌روزرسانی‌ها شایستگی پلتفرم سرور مایکروسافت را به‌عنوان جزئی از محیط محاسبات کلاود افزایش می‌دهند و استفاده از خدمات و سرویس‌های کلاود را برای سازمان‌های کوچک و متوسط ساده‌تر می‌کنند یا به تعبیر مایکروسافت این شرکت‌ها را در سراشیبی خدمات کلاود قرار می‌دهند. گروه فنی سایت آرس‌تکنیکا طی چند هفته گذشته به بررسی دقیق نسخه پیش‌نمایش ویندوز سرور R2م2012 پرداخته و با استفاده از سرویس‌های کلاود و مجموعه‌ای از کلاینت‌های دسکتاپ و موبایل مهم‌ترین ویژگی‌های جدید این سیستم‌عامل را ارزیابی کرده‌اند که در ادامه آورده شده است. در این بررسی بیش‌تر به تغییرات و ویژگی‌هایی متمرکز شده‌اند که در سطح وسیعی صورت گرفته و بیش‌تر به چشم خواهند آمد.
یکی از اقدامات مهم مایکروسافت به‌روزرسانی سیستم مدیریت پلتفرم سرور خود در System Center 2012 R2 و  Windows Server 2012 Essentials بوده به‌طوری که به‌سادگی بتوان آن‌ها را در Microsoft’s Windows Small Business Server  استقرار داد و پیاده‌سازی کرد. در این میان، ویژگی‌ها و امکانات دیگری نیز افزوده شده است. برای مثال، در System Center 2012 R2 و Windows Server 2012 از میزبان‌های مجازی سیستم‌عامل لینوکس در محیط‌های مدیریتی مایکروسافت پشتیبانی شده است. همچنین در نسخه جدید Server Essentials جاه‌طلبی‌های مایکروسافت بیش‌تر شده و ویژگی‌های سروری ویندوز روی کامپیوترهای دسکتاپ افزایش یافته است تا کسب‌وکارهای متوسط بیشتری را متوجه خود کند و درعین حال، برای استفاده از فناوری‌های کلاود بهینه‌سازی شده باشد. در حال حاضر، سرویس‌دهندگان می‌توانند میزبانی‌های ویندوز را به مشتریان خود ارائه دهند و با استفاده از ابزارهای مدیریتی ویندوز سرور R2م2012 به‌سادگی و از راه دور به آن‌ها دسترسی داشته و خدمات خود را مدیریت کنند (شکل1).

شکل1: داشبورد اصلی ویندوز سرور 2012 R2 که در آن نسبت به ویندوز 8 ویژگی‌های Enterprise بیشتری دیده می‌شود.

شرکت مایکروسافت تمامی این ابزارها را در کنار یکدیگر «Cloud OS» می‌نامد که یک معماری آماده برای شرکت‌های متوسط و کوچک است تا به‌صورت On-Site به سرورها، مراکز داده و سرویس‌های کلاود متصل باشند و بتوانند به‌سادگی کسب‌وکار خود را توسعه بدهند. در‌واقع ویندوز سرور R2م2012 با ویژگی‌ها و ابزارهای جدیدش تارهایی هستند میان خواسته شما، سرویس‌دهندگان خدمات به شما و آن‌چه که مایکروسافت تحت نرم‌افزار به‌عنوان سرویس (SaaS) و سرویس‌های زیرساخت کلاود اجرا می‌کند. بنابراین، بسیاری از تغییرات در ویندوز سرور R2م2012 بیش‌تر روی ویژگی‌های ذخیره‌سازی اطلاعات، شبکه و مجازی‌سازی متمرکز شده است. البته، تعدادی هم تغییرات غیرضروری مشاهده می‌شود که رنگ‌و‌‌بوی کلاود ندارند و برای سازمان‌هایی که از کلاود استفاده نمی‌کنند، مفید خواهند بود.

نسل بعدی Hyper-V
ابزار مجازی‌سازی Hyper-V قلب شرکت مایکروسافت برای استفاده از کلاود است. شرکت‌هایی که از یک مرکز داده یا یک رک سرور یا سرور رومیزی برخوردار هستند با ابزار Hyper-V می‌توانند سرویس‌های مختلف کلاود را روی شبکه خود فراهم کنند. مایکروسافت برای ویندوز سرور 2012 پیشرفت‌ها و جهش‌های زیادی در Hyper-V ایجاد کرد و یک نسخه رایگان از این ابزار مجازی‌سازی به نام Hyper-V Server 2012 همراه ویندوز سرور 2012 ارائه کرد. هدف مایکروسافت از این حرکت نیز جلب توجه مشتریان به پلتفرم‌های مجازی‌سازی غیر از VMWare بود. اما پس از انتشار و عرضه مجوزهای Hyper-V برای سازمان‌های بزرگ و گسترده و ارزیابی عملی این پلتفرم، چندین شکاف و باگ در عملکرد Hyper-V مشخص شد که اجازه می‌داد رقبا محصولاتشان را به‌رخ بکشند و سازمان‌های بزرگ نیز در تصمیم خود برای مهاجرت به پلتفرم مجازی‌سازی مایکروسافت تردید کنند. در نسخه R2 این ابزار سعی شده است برخی از این باگ‌ها برطرف شوند و تا حدودی نیز این اتفاق افتاده است اما نمی‌توان به طور کامل گفت این مشکلات برطرف شده‌اند. قابلیت رپلیکیشن (Replication) میان سرورهای مجازی Hyper-V از نظر فاکتورهای سرعت، فرکانس و توسعه گزینه‌های بازیابی بحرانی  (Disaster Recover) تقویت شده است. اکنون نه تنها این قابلیت وجود دارد که ذخیره‌سازی در سطح‌های مختلف ماشین‌های مجازی (Virtual Machine) از یک کیفیت سرویس خوبی برخوردار باشد، بلکه می‌توان کیفیت توان خروجی ورودی/خروجی دیسک را تضمین کرد. به این ترتیب، شما می‌توانید از اولویت‌بندی بانک‌های اطلاعاتی پشتیبانی سرورها روی وب‌سرورها برای ورودی/خروجی دیسک‌ها استفاده کنید.
برای بهره‌گیری از برخی مزایای جدید Hyper-V نیازی به اجرای ماشین‌های مجازی کلاستر شده با بانک‌های اطلاعاتی بزرگ ندارید. یکی از بزرگ‌ترین این مزایا پشتیبانی از ماشین‌های مجازی سیستم‌عامل لینوکس است. لینوکس از سال 2009 در Hyper-V پشتیبانی شده اما این پشتیبانی به‌طور کامل نبود و همانند یک شهروند درجه دوم با آن برخورد می‌شد. حتی در ویندوز سرور 2012 که ابزار Hyper-V بهبودها و پیشرفت‌های چشمگیری داشت، در‌مواقع بازیابی بحرانی از قابلیت رپلیکیشن راه دور روی ماشین‌های مجازی لینوکس پشتیبانی نمی‌شد. در نسخه R2 این ابزار مجازی‌سازی، علاوه بر این‌که ویژگی‌های مهمی افزوده شد، بلکه برخی از محدودیت‌های تعریف شده برای ماشین‌های مجازی روی ویندوز سرور 2012 برداشته شده است. برای نمونه می‌توان روی ماشین‌های مجازی لینوکس حافظه پویا و تغییر اندازه پویای حافظه را تعریف کرد (شکل‌2).

شکل2: در ویندوز سرور 2012 R2 می‌توان ماشین‌های مجازی لینوکس تعریف و به‌طور پویا به آن‌ها حافظه تخصیص داد.

در نسخه‌های قبلی اندازه حافظه و امکان تغییر اندازه پویا روی ماشین‌ مجازی لینوکس فقط در هنگام پیکربندی ماشین مجازی امکان‌پذیر بود. در Hyper-V R2 می‌توان فضاهای غیر پارتیشن‌بندی شده روی درایوهای مجازی SCSI یا درایوهای مجازی SCSI VHD/VHDC را به‌صورت پویا سازمان‌دهی و مدیریت ‌کرد بدون این‌که به راه‌اندازی دوباره ماشین‌های مجازی نیازی باشد. همچنین در نسخه R2 ابزارهای پشتیبان‌گیری گسترده و حرفه‌ای که با ماشین‌های مجازی کار می‌کنند می‌توانند به‌طور مستقیم از روی ماشین‌های مجازی لینوکس پشتیبان‌گیری کنند. در گذشته این قابلیت فقط برای ماشین‌های مجازی ویندوز فعال بود.
یکی دیگر از به‌روزرسانی‌های عمده Hyper-V فقط مخصوص پلتفرم ویندوز است. ماشین‌های مجازی روی ویندوز سرور 2012 و کلاینت ویندوز 8  نسخه 64 بیتی می‌توانند روی ماشین‌های مجازی «Generation 2»  پیکربندی شوند، کلاس جدیدی از ماشین‌های مجازی که سخت‌افزار مجازی مایکروسافت را روی معماری جدیدتر و مدرن‌تری پیکربندی می‌کند. نسل دوم ماشین‌های مجازی عالی به‌نظر می‌رسد، هرچند که مزایای آن برای بیش‌تر کاربران اندک خواهد بود (شکل‌3).

شکل3: نسل دوم ماشین‌های مجازی Hyper-V از تجهیزات SCSI مجازی، Secure Boot، بوت کارت شبکه از روی PXE بدون تأخیر و قابلیت‌های جدید دیگر پشتیبانی می‌کنند.

نسل فعلی ماشین‌های مجازی Hyper-V که مایکروسافت لقب «Generation 1» را برای آن انتخاب کرده است، براساس سخت‌افزار و معماری کامپیوترهای PC اواخر دهه 1990 شبیه‌سازی شده‌اند. به‌طور خاص، این ماشین‌های مجازی برای استفاده از چیپ‌ست Intel 440BX که برای پردازنده Pentium II طراحی شده است، تنظیم شده‌اند و درگاه‌های توسعه آن‌ها روی PCI و ISA با بوت از روی بایوس با کنترلر قدیمی IDE قرار دارند. 440BX پادشاه چیپ‌ست‌ها در 15 سال پیش بود!
ماشین‌های مجازی که روی چیپ‌ست 440BX تعریف می‌شدند این اطمینان را برای مایکروسافت داشت که با هر سیستم‌عامل و معماری سخت‌افزاری فیزیکی جدیدی سازگار و هماهنگ بودند اما این سخت‌افزار برخی محدودیت‌ها را نیز ایجاد می‌کرد. به‌عنوان مثال، از کنترلر مجازی SCSI پشتیبانی می‌کرد اما نمی‌توانست یک کامپیوتر را از روی آن بوت کند و تنها از روی شبیه‌سازی کنترلرهای IDE شرکت اینتل قابل بوت بود. سخت‌افزار نسل اول ماشین‌های مجازی مایکروسافت فقط دو نوع کارت شبکه را می‌شناخت: یک کارت شبکه مجازی که از Hyper-V استفاده می‌کرد و یک کنترلر بسیار قدیمی که توسط درایورها برای کارت DEC 21140 با سرعت 100/10 مگابیت بر ثانیه استفاده می‌شد. با این دو کارت شبکه در نسل اول ماشین‌های مجازی، دستگاه‌های مجازی شبکه‌های اترنت عملکرد خوبی داشتند اما دستگاه‌های قدیمی فقط بوت شبکه از روی PXE را پشتیبانی می‌کردند. همچنین نسخه‌های 64 بیتی ویندوز نمی‌توانستند از این درایورها برای سخت‌افزارهای قدیمی پشتیبانی کند، بنابراین، سیستم‌عامل‌های ویندوز 64 بیتی نمی‌توانستند شبکه را از روی PXE بوت کنند.
مایکروسافت از ماشین‌های مجازی که مبتنی‌بر سیستم‌عامل لینوکس بودند نیز پشتیبانی نمی‌کرد. اما نسل دوم ماشین‌های مجازی Hyper-V از معماری سخت‌افزاری شبیه‌سازی شده‌ای پشتیبانی می‌کنند که اساساً از سخت‌افزارهای قدیمی مانند باس‌های ارتباطی ISA، کنترلرهای قدیمی IDE اینتل و نیازمندی به بایوس برای بوت سیستم (UEFI جایگزین شده است) خبری نیست. همچنین، برخی ویژگی‌های جدید روی ماشین‌های مجازی فعال شده‌اند که در نسل اول وجود نداشتند. به‌طور خاص ماشین‌های مجازی قابلیت بوت از روی کنترلرهای مجازی SCSI و استفاده از سیستم بوت PXE روی کارت‌های شبکه اترنت مجازی را دارند. در حقیقت ماشین‌های مجازی باید از روی کنترلرهای SCSI بوت شوند زیرا در نسل دوم از کنترلرهای IDE/ATA پشتیبانی نمی‌شود.
اما در عمل چه تفاوتی میان نسل اول و نسل دوم ماشین‌های مجازی Hyper-V وجود دارد؟ مایکروسافت می‌گوید که نسل دوم ماشین‌های مجازی سریع‌تر بوت می‌شوند و روی سیستم‌عامل‌ها سریع‌تر نصب خواهند شد، هرچند که یک سری تغییرات معمولی در عملکرد سیستم‌عامل نمایان می‌شود. فرم‌ویر UEFI نه تنها به‌صورت پیش‌فرض از  Secure Boot پشتیبانی می‌کند بلکه از ماشین‌های مجازی در مقابل انواع بدافزارها در هر سطحی از بوت محافظت خواهد کرد.
به‌طور یقین مهم‌ترین مزیت نسل دوم ماشین‌های مجازی در استقرار سیستم‌های کلاود انعطاف‌پذیر بروز می‌کند، جایی که ماشین‌های مجازی جدید به سرعت می‌توانند بالا بیایند و از روی شبکه‌های PXE بوت شوند. برای مثال، مایکروسافت در زیرساخت کلاود  ویندوز Azure خود از سیستم بوت شبکه PXE استفاده می‌کند (شکل4).

شکل4: ابزار Windows Deployment Services که جایگزین Microsoft’s Remote Installation Services شده است اجازه ارسال هر نوع فایل ایمیج بوت روی تجهیزات شبکه PXE را فارغ از ماشین مجازی، دستگاه فیزیکی یا مجازی می‌دهد.

ابزار جدید WSEE
همان‌طور که از نسخه‌های به‌روزرسانی یا فرعی منتشر شده میان دو نسخه اصلی نرم‌افزارها انتظار داریم، ابزارها و ویژگی‌های مدیریتی ویندوز سرور R2م2012 همانند ویندوز سرور 2012 است که یک سال پیش عرضه شد. اما به هر حال یک سری افزودنی‌ها و ویژگی‌های جزئی جدید در نسخه‌های Standard و Data Center دید می‌شود. حتی یکی از این ویژگی‌ها به‌طور مستقیم روی نسخه  Windows Server Essentials که مخصوص کسب‌وکارهای کوچک است، نصب و استفاده می‌شود. Windows Server Essentials که اکنون نسخه پیش‌نمایش R2 آن منتشر شده است، جایگزینی خوب برای نسخه  Small Business Server بود که در ویندوز سرور 2008 وجود داشت اما در ویندوز سرور 2012 حذف شد. این نسخه ویژگی‌های جالبی برای شبکه‌ها کوچک اداری و تجاری دارد. اما این نسخه فقط از 25 کاربر پشتیبانی می‌کند و در آن خبری از Hyper-V نیست و مایکروسافت Hyper-V را به‌صورت رایگان همراه با آن عرضه نمی‌کند. همین محدودیت‌ها موجب شده است نسخه  Server Essentials زیاد از سوی شرکت‌های متوسط و شرکت‌های کوچکی که شبکه‌های بزرگ‌تری دارند، مورد استقبال قرار نگیرد و ترجیح بدهند به سراغ System Center 2012  یا ابزارهای مدیریتی دیگر بروند. به همین دلیل است که ابزار WSEE (سرنام  Windows Server Essentials Experience) همراه با نسخه R2 منتشر شده است و می‌توان آن را روی نسخه Server Essentials R2 نصب کرد تا تمامی ابزارها و امکانات مدیریتی نسخه‌های Standard و Data Center را روی نسخه  Server Essentials R2 نصب و اضافه کند و ویندوز سرور را تبدیل به یک نسخه کامل کند. اگر شما در شبکه خود فقط یک دامنه و سرور دارید، افزودن WSEE ویژگی‌های آماده‌ای مانند پشتیبانی از موبایل و دسترسی از راه دور روی سرورهای On-Site و مجازی در اختیارتان قرار می‌دهد که به‌راحتی می‌توان روی آن‌ها سرویس‌های کلاود راه‌اندازی کرد. همچنین WSEE یک کنسول مدیریتی ساده به نام Dashboard به ویندوز‌سرور Essentials می‌افزاید که در بالای ابزارهای  Server Manager و Power Shell تحت خط فرمان قرار می‌گیرد (شکل 5).

شکل5: ابزار Dashboard در Windows Server Essentials Experience افزوده شده است که امکان مدیریت ساده UI، سرورها، کلاینت‌ها و سرویس‌های کلاود را می‌دهد.

Dashboard نه‌تنها مدیریت سرور را انجام می‌دهد، بلکه نقطه‌ای برای ادغام سرویس‌های کلاود مایکروسافت و ارائه خدمات  Software-as-a-Service است که شامل آفیس 365 و سرویس مدیریت دستگاه‌های Microsoft InTune (اگر چه در نسخه R2 این سرویس در حد یک لینک برای دسترسی به سرویس به‌صورت آنلاین است) و سرویس پشتیبان‌گیری کلاود Windows Azure Backup نیز می‌شود. همچنین WSEE امکان مدیریت برخی از دستگاه‌های ویندوز را که روی یک دامنه تعریف شده‌اند، فراهم می‌کند. همچنین، ابزارهای بسیار ارزشمندی در‌اختیار کاربران قرار می‌دهد تا بتوانند به شبکه از هر کجا توسط یک پنل کلاینت تحت وب متصل شوند (شکل‌6).

شکل 6: با ابزار Dashboard در WSEE می‌توان به‌طور خودکار به حساب‌های کاربری سرویس‌های آفیس 365 یا Exchange از طریق راه دور یا VPN متصل شد.

یک امتیاز منفی برای Dashboard
WSEE برای سرورهای شرکت‌های کوچک تدارک دیده شده است. به همین دلیل ابزار Dashboard فاقد برخی قابلیت‌ها و امکاناتی است که شما انتظار دارید. مثلاً نمی‌توان با این ابزار Hyper-V را مدیریت کرد زیرا Windows Server Essentials از مجازی‌سازی پشتیبانی نمی‌کند. اما به‌عنوان یک ابزار جایگزین برای مدیریت سیستم، Dashboard در نسخه R2 به‌طور قابل توجهی برخی از ویژگی‌های کاربرنواز ویندوز سرور 2012 را بهبود داده و سادگی در پیکربندی و استقرار را به همراه دارد. حداقل، برخی ابزارهای جدید ذخیره‌سازی روی نسخه R2 روی پشتیبانی از هماهنگی فایل‌هایی که کاربر روی دستگاه‌های شخصی با آن‌ها کار می‌کند، متمرکز شده‌اند (شکل 7).

شکل7: با ابزار Dashboard در Server Manager نمی‌توان برخی از امکانات و قابلیت‌های وضعیت کاربران روی سرور را مدیریت کرد. این ابزار تنها امکان ارتباط از راه دور و مدیریت دسکتاپ را فراهم می‌کند.
شبکه همه جا هست
شرکت مایکروسافت در ویندوز 8 و ویندوز سرور 2012 بهبودهای عمده‌ای در دسترسی از راه دور و دسکتاپ راه دور صورت داده بود. ابزار Direct Access به عنوان بخشی از استارت‌آپ ویندوز امکان اتصال راه دور کامپیوترهای عضو یک دامنه را به‌صورت امن درون یک شبکه خانگی فراهم می‌کرد. این قابلیت‌ها در ویندوز 8.1 و ویندوز سرور R2 نیز دوباره بهبود داده شده‌اند و امکان اتصال از راه دور تحت یک فایروال NAT فراهم شده است. همچنین پیشرفت‌های دیگری در بخش  Remote Access صورت گرفته است. یکی از ویژگی‌های جدید وعده داده شده در ویندوز سرور R2م2012 به نام  Cross Premises Connectivity روشی برای ارتباط چندین سرور با یکدیگر به‌صورت ارتباط VPN فراهم می‌کند. برای مثال، یک سرور محلی می‌تواند به سرورهای راه دور روی کلاود عمومی/خصوصی دسترسی داشته باشد.
اما کماکان Direct Access و VPN برای دستگاه‌های شخصی مانند کامپیوترهای شخصی PC، موبایل، تبلت، نوت‌بوک و… فراهم نشده است تا کاربران بتوانند در اداره یا خانه خود فایل‌ها و پوشه‌هایی میان دو دستگاه را از راه دور توسط نرم‌افزارهای مشارکتی و تعاملی مدیریت کنند. در نسخه R2 برای رفع  مشکلات  مربوط BYOD (سرنام Bring Your Own Device) از دو جهت حمله شده است. در شبکه‌های کوچک و متوسط ابزارهای دسترسی از راه دوری زیر مجموعه  Windows Server Essentials Experience به نام Anywhere Access فراهم شده است و در شبکه‌های بزرگ و گسترده یک سرویس ذخیره‌سازی به IIS به نام Work Folders افزوده شده است که امکان اشتراک‌گذاری پوشه‌های خاصی را روی رپلیکیشن‌های مبتنی‌بر HTTP فراهم می‌کند (شکل 8).

شکل8: ویزارد اجرا شده روی Windows Server Essentials Experience Dashboard به‌طور خودکار پیکربندی سرویس‌های Anywhere Access’s VPN و Remote Access را انجام می‌دهد.

در اصل بخش Anywhere Access به Windows Server Essentials 2012 افزوده شده بود اما در نسخه R2 چند ترفند و روش بهبود داده شده است و در تمام نسخه‌های R2 قابل دسترس شد. این بخش در واقع شامل دو ابزار کاملاً مجزا از یکدیگر است. ابزار Windows Server’s Remote Access Service  که ابزاری مبتنی‌بر شبکه‌های مجازی خصوصی (VPN) است و ابزار تحت‌وب Remote Web Access که در سطح بالاتری از ابزارهای Remote Desktop و  Internet Information Server ساخته شده است. هر دوی این ابزارها از رمزنگاری SSL استفاده می‌کنند و نیازمند گواهینامه دیجیتالی برای سرورهایی هستند که می‌خواهند اجرایشان کنند. شما می‌توانید با رجیستر‌کردن دامنه خود یا استفاده از خدمات رایگان مایکروسافت روی دامنه‌ها و گواهینامه‌ها، یک گواهینامه برای دامنه خود ساخته و استفاده کنید. ما از طریق دروازه مایکروسافت دامنه خود را رجیستر ‌کرده و به آزمایش و ارزیابی سرورمان پرداختیم که خیلی خوب کار کرد؛ هرچند که مدام پیغام‌های HTTPS روی مرورگرها هنگام استفاده از سایت‌های داخل شبکه مشاهده می‌شد. راهنمای نصب و راه‌اندازی Access Anywhere در برنامه  WSEE Dashboard اجازه می‌دهد یک یا هر دو ابزار را انتخاب کنید. این راهنما براساس سرویس‌های انتخاب شده اجزای مورد نیاز را نصب می‌کند و به‌طور خودکار می‌تواند روترهای شبکه را که مجهز به ویژگی  Universal Plug and Play هستند و به‌طور مستقیم ترافیک شبکه را از سرورها دریافت می‌کنند، پیکربندی کند. پیکربندی VPN برای Access Anywhere به‌طور خودکار کامپیوتر شخصی شامل دامنه WSEE را به ویزارد Connect اضافه می‌کند. این ویزارد از روی صفحه وبی روی سرور دانلود می‌شود که می‌تواند به پورتال  Access Anywhere’s Remote Web Access از طریق اینترنت یا شبکه محلی دسترسی داشته باشد. نصب نرم‌افزار کلاینت ویندوز 7 و ویندوز 8 را برای ارتباطات از راه دور با سرور به‌صورت VPN تنظیم می‌کند.
ابزار دوم یا Remote Web Access سرویس‌های متفاوتی نسبت به ابزار اول فراهم می‌کند. کاربران از طریق پنل تحت وب می‌توانند به فایل‌ها و پوشه‌های روی سرور دسترسی داشته باشند و همچنین توانایی راه‌اندازی نشست  Remote Desktop روی کامپیوتر شخصی را از راه دور خواهند داشت. این قابلیت بخش اصلی BYOD روی راه‌کار WSEE است. اگرچه بخشی از ابزار Remote Desktop با سیستم‌عامل‌های غیر ویندوزی از جمله مکینتاش کار نمی‌کند، شما می‌توانید با مرورگر وب خود هر فایلی را از روی هر جایی حتی iPhone دانلود کنید. کاربران می‌توانند از درون شبکه داخلی شرکت خود نرم‌افزار Remote Web Access را روی تبلت یا کامپیوتر شخصی که دارای سیستم‌عامل ویندوز است، اجرا کنند. سپس مدیران شبکه می‌توانند روی لینک اتصال به سرور کلیک کنند تا اتصال Remote App به Dashboard برقرار شود. حتی به این روش می‌توان ابزار Remote Desktop را خیلی سریع به سرور متصل کرد. پس از آن، می‌توان برخی از کارهای مدیریتی شبکه را از روی کامپیوترهای شخصی یا تبلت‌های ویندوزی انجام داد. ویژگی‌های BYOB در WSEE R3 نه تنها شامل آپلود برنامک  My Server روی ویندوز 8 آرتی، ویندوز 7 و 8 خواهد بود بلکه کاربران به‌صورت راه دور می‌توانند به فایل‌ها و پوشه‌هایی روی سرویس‌هایی مانند SkyDrive دسترسی داشته باشند (شکل 9).

شکل 9: کاربران عادی ابزار Remote Web Access می‌توانند به سرویس‌هایی مانند SkyDrive از راه دور دسترسی داشته باشند و برخی از فایل‌ها و پوشه‌ها را به اشتراک بگذارند.

این نسخه از WSEE همراه با ویندوز سرور R2م2012 ارائه نشده است و ما نتوانستیم آن را ارزیابی کنیم. دسترسی فایل و برنامک My Server روی  Web Remote Access ویژگی‌های کوچکی هستند که شرکت مایکروسافت در بخش Work Folders فراهم کرده است و در ویندوز 8.1 نیز مشاهده خواهد شد.  Work Folders طوری طراحی شده است تا کاربران بتوانند به فایل و پوشه‌های شخصی و خاص خود روی دستگاه‌های شخصی و دامنه اختصاصی ثبت شده خود به‌راحتی دسترسی داشته باشند بدون این‌که نیازی به اتصال این دستگاه‌ها به دامنه مورد نظر باشد (شکل‌10).

شکل 10: Work Folders ویژگی جدید ویندوز سرور 2012 R2  است که می‌تواند با ساختن پوشه‌های
Sync Shared اطلاعات روی کلاینت‌های ویندوز 8.1 را با هم سنکرون کند.

Work Folders روی ویندوز سرور 2012 R2  نصب می‌شود و بخشی از ویژگی‌های فایلی این سیستم‌عامل است اما به  Internet Information Server برای نصب روی سرور و پشتیبانی از اشتراک‌گذاری پوشه‌ها نیاز دارد. اتصال‌های امن HTTP برای دسترسی به فایل‌های راه دور و سنکرون‌کردن آن‌ها با سرور استفاده می‌شود. روی ویندوز 8.1 کلاینت، ویژگی  Work Folders در بخش کنترل پنل پیکربندی شده است. برای استفاده از Work Folders روی سرور باید بسته Windows Server Essentials Experience روی ویندوز سرور Essentials نصب شود که امکان نصب ویندوز سرور R2م2012 نسخه‌های Standard و امکان  Data Center را غیرممکن می‌سازد. بنابراین، می‌توان گفت که استفاده از هر دوی این سیستم‌عامل‌ها با ویژگی‌های منحصربه‌فرشان وجود ندارد و این موضوع تفاوت اصلی میان نصب WSEE و Server 2012 R2 است. WSEE شامل ویژگی‌های کوچک و آماده شده‌ای از Server 2012 R2 است که هیچ‌گاه نمی‌توانند قدرت و انعطاف‌پذیری آن‌ها را فراهم کنند و مدیریت سیستم خارج از ابزار Dashboard امکان‌پذیر نخواهد بود.

شکاف‌های ذهنی
یکی دیگر از تفاوت‌های ویندوز سرور R2م2012 در «دکمه‌های آسان» WSEE و ابزارهای مدیریتی گسترده System Center 2012 روی Storage Pools است. این سکوی نرم‌افزاری ذخیره‌سازی در ویندوز 8 و ویندوز سرور 2012 به  Storage Spaces شناخته می‌شد. این ویژگی اجازه می‌داد مجموعه‌ای از درایوهای فیزیکی را با یکدیگر ادغام کرده و به‌صورت یک درایو فیزیکی پیوسته به سرور معرفی کنیم یا برخی درایوهای فیزیکی قابلیت تحمل‌پذیری خطا و آیینه‌ای برای درایوهای  دیگر باشند.
Storage Pools اجازه می‌دهد مجموعه‌ای از هارددیسک‌های خارجی SATA به‌عنوان یک منبع ذخیره‌سازی ارزان‌قیمت SAN در شبکه عمل کنند و بتوان ذخیره‌سازی فایل سرور را توسعه داد بدون این‌که نیاز به دیسک‌های آنلاین باشد. WSEE می‌تواند Storage Pools را از طریق ابزار Windows Control Panel در Storage Spaces مدیریت کند. ما یک  Storage Pool چهار ترابایتی را روی  Server Manager ویندوز سرور 2012 ساختیم و ویندوز را به نسخه 2012 R2  ارتقا دادیم. به نظر می‌رسد این فضا به‌عنوان یک  Storage Space در WSEE Dashboard شناخته شده است. به‌‌عنوان یک نتیجه‌گیری می‌توان گفت ویندوز سرور  2012 R2 در هر بار ری‌استارت شدن، بخش Storage Pool را به‌اصطلاح drop یا رها می‌کند و باید دوباره به  Server Tools برگشت و درایو را به سرور متصل کرد. اگر ما از راه دور و با ابزار Dashboard بخواهیم سرور را مدیریت کنیم با پیغام  «inaccessible because of user action» مواجه شده و در نتیجه نمی‌توانیم به این درایو متصل شویم. علت آن نیز تمرکز و کار بیش‌تر شرکت مایکروسافت روی کسب‌وکارهای کوچک و متوسط بوده که برای آن‌ها WSEE را ارائه داده است. با این اتفاق نسخه ویندوز سرور Essential کارایی و سودمندی بیشتری یافته و فاصله آن تا نسخه اصلی کاهش یافته است.

حرف آخر
خوشبختانه شرکت مایکروسافت هنگامی می‌خواهد پلتفرم بعدی مدیریت سیستم یعنی System Center 2012 R2 را معرفی کند، همزمان با معرفی رسمی Windows Server 2012 R2 خواهد بود و با وجودی که تفاوت‌هایی میان آن‌ها وجود دارد و کم و کاستی‌هایی دیده می‌شود، اما ویندوز 8 و Hyper-V می‌توانند جذابیت و محدوده وسیع‌تری از کسب‌وکارهای کوچک و متوسط را تحت‌تأثیر قرار دهند و به این ترتیب،‌ اگرچه بسیاری از مدیران از صفحه شروع ویندوز سرور خوششان نمی‌آید اما به استفاده از آن رغبت کنند.

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

error: Alert: Content is protected !!